«« Vissza ««
Ahogy kiléptünk az iskola hátsó udvari kijáratánál az udvarra, jobb irányban volt az az épület, ahol a műhely és a politechnikai oktatás volt. A belső tér két részre volt osztva, első felében a műszerészek, másik felében a varrónők eszközei voltak, és itt volt a gyakorlati oktatás is.
Mi még 5+1 -es oktatási rendszerben jártunk iskolába, azaz szombaton is volt tanítás.
Délelőtt volt a gyakorlat és délután az elméleti órák, ezek már fönt a manzárd tanteremben.
A műszerész oktató teremben a fal mellet körben vasasztalok álltak, és ezeken volt felszerelve jó néhány satu. Itt tanultuk a vassal bánás technikáját, fűrészeltünk, reszeltünk, menetet vágtunk, metszettünk, megtanultuk a dörzsárral váló bánást, daraboltuk a lemezt, furatokat készítettünk. Megtanultuk a tolómérő és a mikrométer használatát, és a műszaki rajz készítését, illetve olvasását, értelmezést, méretezést, és azokat a szempontokat, amelyeket a kivitelezésnél figyelembe kellett venni.
Nagyon szerettem a foglalkozásokon részt venni, és mivel az édesapám is ezermester volt, és engem mindig bevont a munkába, nekem nem volt idegen a fémekkel való bánás. Emlékszem volt egy olyan feladat, hogy egy téglahasáb vasból kalapácsot kellett készítenünk, természetesen reszeléssel. Ez eltartott egy darabig, és nem is volt tökéletesen sík, de elkészült életem első és egyben utolsó kalapácsfeje.
A műhely gépi berendezése egy állványos fúrógépből, (amelynek laza volt a tokmánya), egy kis fémgyaluból, (amely úgy csihogott, mint a egy gőzmozdony), és egy apró kis esztergapadból, és egy lemezvágó ollóból állt.
Emlékszem a tanárokra is.
A szakmunkásvizsgára síkba illesztett munkadarabokat kellett készíteni, ezek fémidomok voltak, aminek minden oldalához illeszkedni kellett minden oldalának. Jó ideig dolgoztunk rajta, gyalultunk, reszeltünk, és szép fényesre dörzsáraztuk, smirgliztük.
Ezt azután egy szakmai zsűri minősítette, és megkaptuk a szakmunkás bizonyítványt, az érettségi bizonyítvánnyal egyidőben.
Hálás szívvel gondolok a tanár urakra, mert életemben, a mindennapokban bizony sokszor használtam a tőlük tanult műszaki látásmódot.
Politechnika foglalkozás után
Alsó sor: Szabó Ildikó, Máris Erzsébet, Márk Ilona
Második sor: Piri Éva, Nagy Nelli
Harmadik sor: Dakó Mária, Darvas Anna, Majnik Irén
Negyedik sor: Hörömpöli Erzsébet, Kern Ilona, Németh Erzsébet
Az oldal összeállításra került: 2011. február 13-án
«« Vissza ««
Észrevételeket és javaslatokat a dokaistvanne@gmail.com e-mail címre várjuk.